10 powodów, dla których warto czytać (czyli zostań elitarnym członkiem 30% czytających Polaków):

 1. UMYSŁ 

Czytając książki, dbasz o swój umysł. Mało tego, czytanie stale pomaga poprawiać pamięć, a nawet może uchronić Cię przed Alzheimerem. Badania jednego z amerykańskich czasopism naukowych dowiodły, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby w przypadku osób czytających regularnie jest prawie trzy razy mniejsze niż u tych sięgających po lekturę sporadycznie lub w ogóle!

 1. SEN

Czytanie książek uspokaja, koi nerwy, pozwala zasnąć szybciej i korzystnie wpływa na jakość snu. Spróbuj włączyć w swój schemat przyzwyczajeń wieczorną lekturę, która pozwoli Ci się wyciszyć, oderwać od spraw, które miały miejsce w ciągu całego dnia. Na efekty nie będzie trzeba czekać długo.

 1. ELOKWENCJA

Jeśli czytasz książki, gwarantuję, że nigdy nie zabraknie Ci tematów do rozmowy. Dodatkowo naturalnie zyska na tym Twoja elokwencja i umiejętność znajdowania się w różnych, nawet najbardziej nietypowych, sytuacjach. Te cechy, jak nie trudno się domyślić, zaprocentują na wielu frontach – od rozmowy z przyszłym pracodawcą poczynając, na próbie zrobienia wrażenia na nowopoznanej dziewczynie/chłopaku kończąc.

 1. ATRAKCYJNOŚĆ

Idąc tropem punktu trzeciego, zdradzę Wam sekret Panowie – dziewczyny naprawdę uwielbiają inteligentnych facetów! Jeżeli oprócz inteligencji mężczyzna może pochwalić się, że przeczytał ostatnio najnowszego Karpowicza – jest już na wagę złota!

Drogie Panie, z nami sprawa ma się podobnie, gdy jesteśmy mądre i oczytane, jesteśmy piękniejsze i bardziej atrakcyjne. Nikt mi nie powie, że jest inaczej.

 1. SŁOWNICTWO

Wiadomo nie od dziś, że czytanie, jak nic innego, wpływa na rozwój naszego słownictwa. Nie zastąpią go ani wielogodzinne rozmowy w doborowym towarzystwie, ani filmy, ani nawet seriale oglądane w oryginalnym języku (i bez napisów). Dodatkowo łatwiej nam będzie radzić sobie z ortografią i pisać spójne, nienaszpikowane błędami językowymi oraz składniowymi teksty.

 1. WRAŻLIWOŚĆ

Książki kształtują naszą empatię, mają cudowny wpływ na rozwijanie i pogłębianie ludzkiej wrażliwości. Czytając, spędzamy czas z bohaterami, poznajemy ich rozterki, próbujemy zrozumieć motywy, mierzymy się z ich decyzjami. Każda kolejna lektura jest spotkaniem z autorem, jego emocjami i wykreowanymi przez niego postaciami.

 1. CHARAKTER

Dzięki książkom budujemy własny charakter, poznajemy różne punkty widzenia, czytamy o historiach, które zmieniają nasze podejście do różnych kwestii lub utwierdzają w poglądach, jakie dotąd nam towarzyszyły. Z każdą lekturą stajemy się bardziej świadomi, otwarci, łatwiej nam zaakceptować, często różne od naszych, opinie innych ludzi. Jednocześnie kształtujemy niezwykle cenną umiejętność rzeczowej obrony własnego zdania.

 1. DYSTANS

Czytanie zauważalnie zmniejsza poziom stresu, pozwala na chwilę oderwać się myślami od tego, co ,,tu i teraz” i przenieść w świat czytanej opowieści. Kiedy ponownie wracamy do rzeczywistości, często pojawia się nieoceniony dystans, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą sytuacje problemowe.

 1. MYŚLENIE ANALITYCZNE

Każdy miłośnik dobrych kryminałów z pewnością niejednokrotnie przekonał się, ile satysfakcji może przynieść czytelnikowi zaskakujące zakończenie historii, które obaliło wszystkie wcześniejsze podjerzenia i teorie. Przez cały czas wspomnianej lektury rozwijany był mechanizm myślenia analitycznego, sortowaliśmy i przetwarzaliśmy informacje, łączyliśmy fakty. To nieocenione umiejętności w życiu codziennym oraz na gruncie wielu ze współczesnych zawodów.

 1. ROZRYWKA

Warto czytać, ponieważ to po prostu wspaniała rozrywka! Czas, który dajemy w prezencie sami sobie, kiedy możemy usiąść wygodnie z kubkiem herbaty w dłoni i zatopić się w lekturze. Dzięki książkom podróże mijają nam szybciej i przyjemniej, długie kolejki przestają być takie straszne, a czytając we dwoje możemy stworzyć cudowny rodzaj bliskości!

Jeżeli udało mi się Was przekonać do czytania albo utwierdzić w tym, jak wiele niesie ono ze sobą korzyści –


poczytajcie ze mną!

 

Reklamy

8 uwag do wpisu “10 powodów, dla których warto czytać (czyli zostań elitarnym członkiem 30% czytających Polaków):

 1. Ostatnio zdałam sobie sprawę z tego, że czytamy na każdym kroku. Być może to stwierdzenie jest banalne i zbyt oczywiste, ale chodzi mi o takie prowizoryczne czynności jak: nazwa wody mineralnej na etykietce, nazwa ulicy lub przystanku, składniki na ciasto, godzina.
  W pewnym sensie proces czytania w naszym życiu jest automatyczny, a czytanie książek, czasopism itp. może go usprawnić lub odróżnić – byśmy nie czytali tylko etykietek, ale właśnie coś dla własnej przyjemności :).
  Kartezjusz miał na pewno rację, ale ja bym powiedziała: „czytam, więc jestem”, bo i czytanie zmusza nas do myślenia (nawet wtedy, gdy mamy wybrać wodę mineralną stojąca na sklepowej półce). ;)

  Polubienie

  1. Stwierdzenie wcale nie jest banalne. Słowa, zdania są wszędzie, zupełnie nie można ich zignorować, zmuszają nas do czytania, a jednocześnie sami wybieramy, co chcemy przeczytać w wolnym czasie. Czytam więc jestem – chyba nie mogłabym zgodzić się bardziej! :)

   Polubienie

 2. Osobiście dodałabym jeszcze: „dzięki czytaniu możesz wydać pieniądze na ładną rzecz, jaką jest książka, a jednocześnie nie mieć żadnych wyrzutów sumienia” ;)

  Polubienie

 3. Mam wrażenie, że wyciągnęłaś z mojej głowy podstawowe argumenty, którymi zadręczam każdego, kto pyta: „a muszę to czytać?”.
  Bacznie będę śledzić Twoje poczynania, bo jak książka – to tylko z masłem :)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s