10 świetnych rzeczy, które możesz zrobić dzięki książkom

Jeżeli myślisz, że książki oferują Ci jedynie wytrawną rozrywkę, upragnione chwile relaksu albo możliwość przetrwania podróży sennym tramwajem – jesteś w błędzie. Książki pozwolą Ci na znacznie więcej! 

1. Nieważne czy jesteś molem książkowym od lat, czy dopiero zaczynasz swoje czytelnicze odkrycia, załóż zeszyt albo stwórz dokument w wersji elektronicznej, w którym zaczniesz zapisywać książki, które przeczytałeś. Dodatkowo możesz opatrywać je datami albo wymyślić własny system ich oceniania. Najważniejsze, żeby całość sprawiała Ci niemałą frajdę, a przy okazji pozwoliła przypomnieć sobie konkretne tytuły, gdy będziesz tego potrzebować. Zawsze znajdzie się ktoś, kto poprosi  o polecenie jakiejś książki lub pomoc w wyborze prezentu – wówczas zeszyt przeczytanych pozycji będzie jak znalazł! W wersji dla sentymentalnych (jak ja) to po prostu fenomenalna pamiątka i powód do dumy (,,O, to już trzysta dwudziesta druga książka!”). Notepad, laptop and coffee cup on wood table

2. Weź udział w Targach Książki. Te najbardziej znane odbywają się co roku w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. To niepowtarzalna okazja, żeby poznać nowe wydawnictwa, często nieobecne w mainstreamowych księgarniach, wziąć udział w spotkaniach autorskich, czy kupić książki po okazyjnych, niskich cenach. Prócz wymienionych, doraźnych korzyści, warta uwagi jest jeszcze atmosfera – ,,ludzie książki” są niesamowici, warto spędzić trochę czasu w ich towarzystwie!

3. Odwiedź antykwariat. Taki najprawdziwszy, zakurzony, słabo oświetlony. Taki, który pachnie obłędnie. Zarezerwuj sobie więcej czasu i zabłądź między kolejnymi regałami. Może uda Ci się znaleźć prawdziwą perełkę…

antykwariat 2

4. Poszukaj informacji w Internecie i wybierz się na spotkanie autorskie. Może jutro autor Twojego życia podpisuje książki dwie ulice dalej, a Ty nic o tym nie wiesz! W wersji dla odważnych – wybierz spotkanie z pisarzem, którego książek nie czytałeś, taka spontaniczna decyzja z pewnością dostarczy wielu inspiracji i pozwoli poznać zupełnie nowe publikacje.

5. Razem z przyjaciółmi lub rodziną załóż dyskusyjny klub książki. Wybierajcie sobie nawzajem lektury, o których potem porozmawiacie. Możecie to zrobić w domu albo uatrakcyjnić całe przedsięwzięcie i każdego tygodnia/miesiąca odwiedzać inną kawiarnię. Najważniejsze, żeby było z pomysłem!

klub ksiązki

6. Spróbuj czytać i oglądać parami – książka plus jej ekranizacja. Najlepiej w wymienionej kolejności. Często jedno staje się świetnym uzupełnieniem drugiego, a ty będziesz mógł wyrobić sobie zdanie na temat obu i skonfrontować swoje wyobrażenia, które towarzyszyły Ci podczas lektury z wizją reżysera.

7. Jeżeli lubisz wyzwania – weź udział w wyzwaniu książkowym! W Internecie znajdziesz ich mnóstwo, poniżej zamieściłam jedno przykładowe. Niektóre z propozycji kategorii książek do przeczytania są naprawdę zaskakujące!

wyzwanie książkowe

8. Poczytaj książkę w innych okolicznościach niż robisz to zazwyczaj. Niech to nie będzie wyjątkowo lektura w tramwaju, czy w wygodnym fotelu stojącym w Twoim pokoju, ale na przykład spacer z książką po parku. Miłym pomysłem wydaje się również wizyta w kawiarni i poczytanie wśród szumiącego gwaru rozmów (jeżeli oczywiście nie jesteś zwolennikiem czytania w zupełnej ciszy). Tekst nabierze zupełnie nowego wyrazu!

9. Pojedź w podróż zainspirowaną książką. Wybierz się na wycieczkę śladami swojego ulubionego bohatera albo do miejsca, o którym przeczytałeś właśnie fenomenalny reportaż. Zaplanuj wszystko w najdrobniejszych szczegółach i baw się świetnie!

podróż10. Podaruj komuś książkę w prezencie. Dokładnie przemyśl swój wybór i napisz dedykację. Książka to wciąż jeden z najpiękniejszych i najbardziej osobistych prezentów, które możesz podarować bliskiej osobie.

książka prezent

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s