Top 10 bohaterek, które mogą nas czegoś nauczyć

Nie od dziś wiadomo, że siła jest kobietą, a w kobietach siła! Żeby dowieść tego stwierdzenia, przedstawiam Wam autorskie Top 10 bohaterek literackich, które mogą nas wiele nauczyć. O wiele więcej niż niejeden świetny coach! 

1. Katniss Everdeen

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Katniss Everdeen. Igrzyska śmierci całkiem niedawno biły rekordy popularności, zarówno w wersji książkowej, jak i filmowej. A przed nami przecież jeszcze ostatnia kinowa odsłona trylogii! Katniss nie jest bohaterką, którą lubi się od pierwszych stron powieści, wręcz przeciwnie – zniechęca chłodnym usposobieniem, zdystansowaniem i surowością charakteru. Cechy te dosyć szybko przekute zostaną jednak w atuty, a sama Katniss udowodni nam, jak istotna jest niezłomność charakteru i wytrwałe trzymanie się własnych priorytetów.

katniss everdeen

2. Hermiona Granger

Erudycja, oczytanie i ujmująca błyskotliwość to chyba najważniejsze z cech najbliższej przyjaciółki Harry’ego Pottera (niektórzy do dziś żałują, że nie życiowej partnerki). W czasach stałego dostępu do informacji Hermiona uczy nas, jak wielką wartość mają książki i zawarta w nich wiedza, pokazuje jak wiele tajemnic może skrywać biblioteka, zachęca także, by z czytania uczynić najprawdziwszą przygodę.

hermiona granger

3. Elizabeth Bennet

Elizabeth Bennet – bohaterka Dumy i uprzedzenia nie pozwala czytelnikom wierzyć, że wszystkie XIX-wieczne kobiety były takie same. Zamiast tego podbija nasze serca inteligencją i naturalnością. Daje dowód, że samodzielne myślenie popłaca w każdej sytuacji i przekonuje, że na prawdziwą miłość warto poczekać, gdyż jest ona cenniejsza niż finansowe korzyści płynące z dobrze rokującego i intratnego zamążpójścia.

Keira Knightley as Lizzie Bennet in the 2005 film Pride and Prejudice

4. Bridget Jones

Stara, dobra Bridget. I taka bliska! Bridget, której czasem coś nie wyjdzie, która nierzadko się myli, Bridget, która nie zawsze będzie wyglądać perfekcyjnie, ale za to zawsze pozostanie autentyczna. A przy tym zabawna. Jak w takim razie udało jej się upolować takiego mężczyzę jak Mark Darcy? Może właśnie na bycie n i e i d e a l n ą.

bridget

5. Scarlett O’Hara

Zapamiętajcie, że najważniejsze czego uczy nas Scarlett, to że myślenie o każdym problemie można odłożyć do jutra. Tak dla własnego zdrowia psychicznego. No i oczywiście daje również do zrozumienia, że jeśli jesteś kobietą – jesteś silna i dasz sobie radę ze wszystkim, nawet jeśli cały twój świat legł właśnie w gruzach.

scarlett

6. Mary Poppins

Pamiętacie tę surową, niesympatyczną opiekunkę do dzieci, która w rzeczywistości miała gołębie serce? Mary Poppins pokazuje kolejnym pokoleniom czytelników, że jeśli tylko zechcą mogą opowiedzieć swoje życie jak najpiękniejszą bajkę. Tylko od nas zależy w jakim świetle zobaczymy szare, codzienne chwile, jak je sobie opowiemy i w efekcie – jak je zapamiętamy.

mary poppins

7. Pollyanna

Polyanna mówi tak: w każdej, nawet najgorszej sytuacji, możecie odnaleźć jakąś dobrą stronę. I tego się trzyma, a z powyższej myśli konstruuję irytującą grę, która będzie towarzyszyć jej na każdym kroku. Nie polecam nadużywać, ale czasem metoda Polyanny bardzo się przydaje.

pollyanna

8. Anna Karenina

Nie mogło jej zabraknąć w zestawieniu, takim jak to. Anna Karenina, mimo swojego smutnego końca, wciąż inspiruje odwagą, umiejętnością oparcia się społecznym konwenansom, walką o samą siebie. Bardziej niż ofiarą, niezmiennie jest dla mnie triumfatorką!

anna karenina

9. Jo March

Moja ulubiona mała kobietka, iskierka, dziewczyna, której temperament urzeka od samego początku opowieści. Postać twórcza, nieulegająca schematom, uparcie dążąca do celu. Udaje jej się odnaleźć miłość, życiową pasję, szczęście. Ideał kobiety.

jo march lepsza

10. Jane Eyre

Jane Eyre nie miała w życiu łatwo – sierota, znienawidzona przez rówieśników, niechciana. Mimo wielu przeszkód i nieprzychylności losu udaje jej się pragmatycznie ułożyć sobie życie. Ba! Znajduje nawet zupełnie pociągającego i zagadkowego ukochanego, który jednak przysparza jej kolejnych problemów. Jane to przykład ogromnego hartu ducha, siły kobiecości, umiejętności nieużalania się nad sobą, pewnego kroczenia naprzód mimo kolejnych porażek.

jane eyre

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Top 10 bohaterek, które mogą nas czegoś nauczyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s