Wampir na kozetce

Anne Rice, Wywiad z wampirem

Po przeczytaniu Wywiadu z wampirem już wiem, jak wielką krzywdę zrobiła wampirom sagą Zmierzch Stephenie Meyer. Wiem też, jak daleko Edwardowi Cullenowi do Lestata. Chcąc poznać oblicze wampirów niewydelikaconych, nieobliczalnych, hipnotyzujących – trzeba przeczytać powieść Anne Rice.

Zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzą wampiry? W Wywiadzie z wampirem możemy przeczytać, że wywodzą się one z Europy Środkowej, wiele innych źródeł wskazuje na korzenie słowiańskie. Gdyby wziąć to wywiad z wampiremwszystko pod uwagę, można dojść do wniosku, że wampiry narodziły się całkiem blisko nas. Niemałe znaczenie ma w tej kwestii również etymologia  – spopularyzowane przez kulturę anglosaską słowo ,,vampyre” ma swoje korzenie w słowiańskim ,,wąpierzu”. Nie mamy więc co się wzbraniać, ale bez przekory możemy uznać wampiry za całkiem swojskie!

Zupełnie nieswojscy są natomiast wampirzy bohaterowie książki Anne Rice – Lestat, Louis i Claudia. Pierwszy z nich – porywczy, zmysłowy i zupełnie nieprzewidywalny, przeraża swoją zwierzęcą naturą, ale również uwodzi wyrachowaniem i szczególnym rodzajem namiętności. Zupełnym przeciwieństwem Lestata jest Louis, bohater, który opowiada całą historię dziennikarzowi. Wampir, którego poznajemy jeszcze jako człowieka, jesteśmy świadkami jego przemiany, poznawania ,,uroków” życia mordercy. Louis snuje długą opowieść o swoich wątpliwościach, wyborach, których musi dokonywać, wartościach, jakie chce zachować i o które postanawia zawalczyć. Prócz obu panów jest jeszcze Claudia – dziewczynka-wampir o duszy i oczach dorosłej kobiety. Postać fenomenalna, przełamująca dziecięce sacrum, przypisująca nieletniej bohaterce cechy takie jak erotyczność i skrajna niemoralność. Trio wykreowane przez Rice robi niesamowite wrażenie, napięcia między bohaterami napędzają akcję książki, relacje subtelnie zmieniają się raz po raz, a dzielące postaci przeciwieństwa stają się ich największymi atutami.

Równie istotna, jak wspaniali bohaterowie, jest również atmosfera, która tworzy się w miarę kontynuowania lektury Wywiadu. Bogate wnętrza domów arystokratycznych rodzin Luizjany, spacery po zanurzonych w delikatnym vapire movieświetle latarń alejkach, wszechobecne kabarety i czynne do późna kawiarnie
wprowadzają czytelnika w specyficzny, dekadencki nastrój miasta. Tuż obok ludzi wiodących owo rozrywkowe życie egzystują krwiożercze istoty, które posiadają nieograniczoną moc odbierania życia. Owo ciągłe napięcie, atmosfera grozy powodowana wspomnianym współistnieniem jednych i drugich towarzyszy podczas całej niemal lektury, nie pozwalając oderwać się od historii.

Można by długo jeszcze mówić o zaletach prozy Rice, jednak tym, co wydało mi się najciekawsze, czym autorka bez reszty zdobyła moje serce, był sposób, w jaki skonstruowała całą narrację. Louis, który jest naszym przewodnikiem po powieściowym świecie, bierze tak naprawdę udział w wywiadzie. Nie jest to jednak wywiad, gdzie dziennikarz zadaje pytania, a gość jedynie udziela na nie odowiedzi. W Wywiadzie z Wampirem to Louis nadaje tempo całej vampirerozmowie, to on decyduje kiedy i o czym opowie. Subiektywna narracja zbliża nas do bohatera, pozwala obalić nawet od lat pokutujące wampirze mity, jak ten o wbijaniu wampirom drewnianych kołków (zupełnie nieskuteczne!), czy strachu przed krucyfiksami (nieprawdziwym!). W miarę słuchania historii Louisa coraz szerzej rysuje się na naszych oczach skomplikowana istota jego natury. Nic nie zostaje tu usprawiedliwione, niewiele jednak zostaje również poddane negatywnej ocenie. Tylko od nas zależeć będzie decyzja, czy w naszym mniemaniu Louis zasługuje na rozgrzeszenie.

Prócz lektury, nie mogę nie polecić ekranizacji z 1994 roku z iście gwiazdorską obsadą! Mamy tu Toma Cruise’a, Brada Pitta i młodziutką Kirsten Dunst.

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Wampir na kozetce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s