TOP 10 najpiękniejszych polskich okładek

Poza wspaniałymi opowieściami, świetnie zakrojonymi historiami, magicznymi słowami, które kryją się na kartach pozycji wydawniczych, książki to również przedmioty (choć zupełnie wyjątkowe). Rzeczy piękne mniej lub bardziej, wykonane z niebywałą starannością, misternością albo zaopatrzone w okładki, które potraktowane zostały zgoła po macoszemu. Dziś przygotowałam dla Was najbardziej chlubną stronę tworzenia książek na polskim rynku wydawniczym. Zapraszam na TOP 10 najpiękniejszych okładek polskich książek!

1. Oczy, Iwona Chmielewska (Wydawnictwo Warstwy)

Iwona Chmielewska jest jedną z najwybitniejszych polskich autorek książek obrazowych. Już sam termin książka obrazowa zobowiązuje, aby okładka powodowała zachwyty. Wydawnictwu Warstwy bez dwóch zdań udało się mnie zachwycić – okładka Oczu intryguje i zapada w pamięć na długo.

oczy warstwy

 

  1. Bieguni, Olga Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie)

Bieguni – książka wydana przez Wydawnictwo Literackie może poszczycić się okładką idealną – dwuznaczną, nieoczywistą, zachęcającą do zagłębienia się w opowieści. Mapa Europy podszyta tkanką nerwową – majstersztyk!

bieguni olga tokarczuk

  1. Szum, Magdalena Tulli (Wydawnictwo Znak)

W przypadku Szumu Magdaleny Tulli mamy do czynienia z okładką, która perfekcyjnie koresponduje z tytułem – jest lekka, jakby nie do końca obecna, z delikatnie rozmytym tłem.

tulli szum

  1. Najgorszy człowiek na świecie, Małgorzata Halber (Wydawnictwo Znak)

Kocie kły odbijające się w eleganckim lusterku z epoki? Zdecydowanie tak. Twórca okładki książki Małgorzaty Halber wiedział co robi – okładka nie pozostawia czytelnika obojętnym, budzi emocje, zaprasza by zajrzeć do środka czym prędzej!

halber

  1. Alfabet ciast, Zofia Różycka (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Wydawnictwo Dwie Siostry to jedno z najlepszych wydawnictw obecnych na polskim rynku wydawniczym, wśród tych specjalizujących się w literaturze dla dzieci. Książki wychodzące nakładem Dwóch Sióstr ujmują oryginalnością i starannością w zabieganiu o uwagę najmłodszego czytelnika. Nie inaczej jest w przypadku Alfabetu ciast – okładka do schrupania!

alfabet ciast

  1. Drzewo morwowe, Tomasz Białkowski (Wydawnictwo Szara Godzina)

Wielu dopatrzy się przy okazji tej okładki jasnego odwołania od filmowego plakatu Milczenia owiec. Mimo tego, okładka jest wspaniała, mroczna, wzbudzająca zainteresowanie, dająca jasny sygnał dotyczący atmosfery, w jakiej została utrzymana treść książki.

drzewo morwowe tomasz białkowski

  1. Śpiewaj ogrody, Paweł Huelle (Wydawnictwo Znak)

Obecnie zostaliśmy zasypani okładkami wykorzystującymi fotografie. Na dowód, że każdy, nawet najpospolitszy, trend można wykorzystać umiejętnie – Paweł Huelle i okładka jego Śpiewających ogrodów. Prostota, czerń i biel, zdjęcie które ,,robi całą okładkę” i robi ją świetnie!

huelle

  1. Pionierzy, Marta Dzienkiewicz (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Jeszcze jedna pozycja dla dzieci obecna w zestawieniu i ponownie Wydawnictwo Dwie Siostry. Wspaniała, rysunkowa okładka, piękna kolorystycznie, zostawiająca daleko w tyle ,,taśmowe”, popowe okładki wielu książek dla dzieci.

Pionierzy.-Warsztaty-z-Kosi-Łapci-Toys

  1.  Chwila, Wisława Szymborska (Wydawnictwo Znak)

Cudowna, minimalistyczna, graficzna okładka tomiku poezji. Jedna z moich najulubieńszych. Dobrze wyglądałaby oprawiona w ramkę i zawieszona na ścianie. Małe dzieło sztuki.

chwila

10.  Nocne zwierzęta, Patrycja Pustkowiak (Wydawnictwo W.A.B.)

Serię Archipelagi Wydawnictwa W.A.B. można już nazwać kultową. Kawał znakomitej prozy w większości opatrzonej równie znakomitymi okładkami. Niedawnym przykładem są Nocne zwierzęta Patrycji Pustkowiak nominowane do Nagrody Nike. Kolejna okładka, która w moim odczuciu jest jak fenomenalny obraz. Cudo!

pustkowiak nocne zwierzęta

 

Reklamy

5 uwag do wpisu “TOP 10 najpiękniejszych polskich okładek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s