Książkowe soundtracki czyli TOP 10 piosenek inspirowanych literaturą

Bywają wielkie książki i bywają wielkie piosenki. A gdyby spróbować je połączyć? Odnaleźć jedne w drugich, dopatrzyć się inspiracji i zachwycić wykonaniem? Właśnie takie zachwyty proponuję Wam na dzisiejszy wieczór. Zostańcie z Książką z masłem na dłużej i posłuchajcie dziesięciu piosenek zainspirowanych literaturą!

1. Kate Bush – Wuthering Heights (Wichrowe Wzgórza – Emily Bronte)

Piosenka Kate Bush jest dokładnie taka jak destrukcyjne uczucie łączące Katy i Heathcliffa, bohaterów powieści Emily Bronte – niepokojąca, pełna pasji i zapadająca w pamięć. Cudo!

2. Jennifer Lawrence – The Hanging Tree (Igrzyska śmierci. Kosogłos – Suzanne Collins) 

Moment, kiedy Katniss śpiewa w książce Suzanne Collins Drzwo wisielców to jeden z najbardziej poruszających obrazów w całej powieści. Wykonanie Jennifer Lawrence jest proste, w pierwszych sekundach uderza delikatnością, żeby już po chwili rozwinąć się do pięknego, wywołującego ciarki na plecach tematu muzycznego. Koniecznie posłuchajcie do końca.

3. Audrey Hepburn – Moon River (Śniadanie u Tiffany’ego – Truman Capote) 

Śniadanie u Tiffany’ego to przykład filmu, który stał się sławniejszy niż książkowy pierwowzór. Mimo tego, warto znać wspaniałe dzieło Trumana Capote. Moon River śpiewane przez urzekającą Audrey Hepburn będzie idealną ścieżką dźwiękową do lektury.

4. Celine Dion i Peabo Bryson – Beauty and the Beast (Piękna i Bestia – francuska baśń ludowa) 

Wiedzieliście, że Piękna i Bestia na samym początku była baśnią? Dopiero później trafiła w ręce Disneya oraz na musicalowe sceny. Piosenka Celine Dion i Peabo Brysona pochodzi z wersji animowanej opowieści z 1991 roku. Mnie wzrusza na nowo za każdym razem!

5. Anne Hathaway – I Dreamed a Dream (Nędznicy – Victor Hugo) 

Nędznicy to dzieło monumentalne, którego dotąd nie udało mi się przeczytać, ale to plan na niedaleką przyszłość! Filmowy musical Toma Hoopera to jeden z moich ulubionych filmów i bezdyskusyjnie fenomenalny obraz. Anne Hathawy śpiewająca w wybranej przeze mnie scenie zapiera dech w piersi.

6. Nino Rota – The Godfather Theme Song (Ojciec Chrzestny – Mario Puzo)

Jak powiedział T. – „jeśli nie umieścisz tutaj tego utworu, to nie wiem co chciałabyś umieścić w zestawieniu takim jak to!”. Święta prawda, temat muzyczny z Ojca Chrzestnego to już klasyka, podobnie jest z książką. Trzeba znać.

7. Grzegorz Turnau – Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem (Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem – Julian Tuwim) 

Mistrz Julian Tuwim pisał zabawnie i pisał ze swadą. Miejscowa idiotka… to najlepszy przykład – literacki majstersztyk, kunsztowny rym i Grześ Turnau, który pięknie doń zaśpiewał.

8. Max Steiner – Tara’s Theme (Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell) 

Tara’s Theme Steinera to utwór o Tarze, ale i o Scarlett. O sile, niezłomności, o namiętności, która pozwoliła przetrwać. Film, z którego pochodzi temat to arcydzieło, nie inaczej jest z literackim pierwowzorem.

9. Sammy Fain – You Can Fly (Piotruś Pan – J.M. Barrie)

Na początku była sztuka teatralna, następnie powieść (obie autorstwa Barriego), jeszcze później za bajkową ekranizację wziął się nieśmiertelny Walt Disney. Jedno nie ulega wątpliwości – Piotruś Pan to historia tak piękna i tak uniwersalna, że z pewnością wciąż będziemy do niej wracać.

10. Waldemar Kazanecki – Walc (Noce i dnie – Maria Dąbrowska) 

Jeszcze jeden polski akcent w zestawieniu. Maria Dąbrowska prócz tego, że prowadziła niezmiernie interesujące życie, pisywała również świetne powieści. Jedną z nich są właśnie Noce i dnie – wspaniale zekranizowane przez Jerzego Antczaka. Scena, w której w tle słyszymy Walc, a na ekranie oglądamy młodziutkiego Karola Strasburgera zbierającego kwiaty i brodzącego po kolana w wodzie to tylko jeden z powodów, dla których warto obejrzeć film (a wcześniej przeczytać książkę!).

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Książkowe soundtracki czyli TOP 10 piosenek inspirowanych literaturą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s