Masakra w stanie Missouri

Gillian Flynn, Mroczny zakątek

W najnowszym numerze Book Up! Katarzyna Bonda śmiało stwierdza, że współczesny kryminał jest kobietą. Nie znam ust, w których taki głos mógłby zabrzmieć bardziej wiarygodnie. Polska królowa kryminału wie, co mówi – proza Gillian Flynn wciska w fotel, nie pozwala wypuścić książki z rąk, zanim jej nie skończymy, a po lekturze zajmuje myśli czytelnika na długo.  

3 stycznia 1985 roku w na jednej z farm w Kansas City w stanie Missouri dochodzi do brutalnego morderstwa. Piętnastoletni Ben Day ze szczególnym okrucieństwem zabija swoją matkę, a następnie pozbawia życia również dwie młodsze siostry. Jedynym świadkiem całego zdarzenia jest najmłodsza z czwórki rodzeństwa – Libby Day, której 25 lat później przyjdzie zmierzyć się z duchami przeszłości i poddaną nagle w wątpliwość winą brata. Główna bohaterka nawiązuje mroczny zakątekkontakt z Klubem Ciekawostek Kryminalnych – stowarzyszeniem raczej szemranym, którego działalność od początku budzi w czytelniku słuszny sceptycyzm. Członkowie klubu spotykają się regularnie, by dyskutować nad głośnymi sprawami kryminalnymi, omawiać szczegóły odnotowanych przez wymiar sprawiedliwości morderstw, snuć własne teorie na temat domniemanych winnych i ich ofiar oraz tworzyć zupełnie nowe scenariusze zdarzeń. Motywacja Libby w związku ze współpracą ze stowarzyszeniem jest prosta – kobieta potrzebuje pieniędzy, a dla Klubu Ciekawostek Kryminalnych jest bezcenna jako źródło informacji o rodzinnym dramacie sprzed lat. Bohaterka postanawia więc wykorzystać swoją uprzywilejowaną pozycję. Wydarzenia dosyć szybko przyjmują jednak niespodziewany dla niej kierunek. Libby będzie musiała rozwikłać zagadkę z przeszłości, uporać się z własnym poczuciem winy, rodzinnymi relacjami i świadomością błędu, który być może popełniła, składając jako siedmiolatka zeznania przeciwko swojemu bratu i skazując go tym samym na dożywotni pobyt w więzieniu.

Wyjątkowo pozwoliłam sobie poświęcić tak wiele miejsca na opowiedzenie Wam w zarysie samej fabuły powieści, ponieważ to właśnie jej konstrukcja jest bodaj największym atutem Mrocznego zakątka. Misternie utkana intryga, w której każdy najdrobniejszy element ma swoje znaczenie, już od pierwszych stron daje czytelnikowi satysfakcję i poczucie, że obcuje z kawałem fenomenalnej współczesnej prozy. Zaraz za inteligentną fabułą idąfarma perfekcyjnie rozpisani bohaterowie. Postaci z krwi i kości, których psychika i motywacje zostają opisane bez zarzutu, fascynują i przyciągają jednocześnie. Gillian Flynn z premedytacją kreuje Libby Day na antybohaterkę, przypisując jej wachlarz irytujących i odpychających cech, które wcale jednak nie przeszkadzają nam kibicować głównej bohaterce podczas lektury. Uwypuklone wady i liczne bolączki Libby dodają jej wiarygodności, wpływają na jeszcze bardziej pogłębioną psychologię tej postaci. Podobnie rzecz ma się z bohaterami drugo- a nawet trzecioplanowymi, każdy jest tutaj istotny, każdy zostaje odmalowany z równą uwagą i dbałością o detale.

Mroczny zakątek to nie tylko powieść kryminalna, choć tak przede wszystkim jest reklamowana na rynku wydawniczym. To również przykład błyskotliwej powieści psychologicznej i obyczajowej, w której obok mistrzowsko opowiedzianego wątku kryminalnego, otrzymujemy historię wyniszczających rodzinnych relacji, nieprzepracowanej traumy oraz wantedniezwykle ciekawą analizę zjawiska manipulacji. Dodatkowym, niedającym się pominąć walorem prozy Flynn są bez wątpienia elementy złośliwej krytyki współczesnego kultu sensacji, społecznego uwielbienia dla morderców dopuszczających się szczególnie ,,barwnych” zbrodni i chorego zafascynowania okrucieństwem, na których autorka nie pozostawia suchej nitki już tylko za pomocą zjadliwego języka i ironicznego spojrzenia na cały proceder.

Odłóżcie to, co właśnie czytacie i sięgnijcie po Mroczny zakątek. Przerwijcie lekturę, zarwijcie noc, olejcie wieczorną randkę – naprawdę nie będziecie żałować!

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Masakra w stanie Missouri

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s