Bitwy na (d)okładkę | #1 Książki dla dzieci

Być może podczas czytania Książki z masłem niektórzy z Was zdążyli już zorientować się, że poza zawartością książki, jej treścią, niezmiernie ważne są dla mnie również jej walory estetyczne. Przyciągająca wzrok, starannie wykonana okładka to w moim odczuciu ogromna wartość, a jeśli za nią idzie jeszcze przejrzyście podany tekst z pomysłową oprawą w bonusie, jestem już w siódmym niebie. Po tym jak wydawnictwo Nasza Księgarnia zdecydowało Filonek - Bezogonek ZŁYsię na wznowienie jednej z ulubionych powieści mojego dzieciństwa, dodając jej nową okładkę (de facto mającą nawiązywać do pierwszego wydania książki) do głowy przyszedł mi pomysł na zestawienie par mniej i bardziej trafionych okładek książek dla dzieci. Nowy Filonek Bezogonek raczej straszy, niż cieszy oko, a to przecież nie pierwsza i na pewno nie ostatnia wpadka grafików pracujących nawet dla dużych i szczycących się profesjonalizmem wydawnictw.

Tym samym zaczynamy na Książce z masłem nowy cykl opatrzony przewrotnym tytułem: Bitwy na (d)okładkę. Na pierwszy ogień wzięłam wspomniane wyżej publikacje dla dzieci oraz ich okładki. Mali czytelnicy, wbrew przekonaniu niektórych, nie są ani odrobinę mniej wymagającymi odbiorcami niż ci dorośli, dlatego często nie wystarczy im jedynie przesycona kolorami ilustracja, postaci narysowane wątpliwej jakości kreską czy sztampowe rozwiązania powielane w kolejnych wydawnictwach. Książka, która zyskuje sympatię dziecka i zdobywa jego serducho to publikacja, która dba o to, co maluchy cieszy najbardziej – oprawę graficzną i interesującą, oryginalną okładkę właśnie.

Poniżej zebrałam 10 par okładek. W niektórych przypadkach kontrast między dwoma okładkowymi propozycjami jest oczywisty, większość osób z pewnością wskaże podobnie na okładki wspaniałe i te, które pozostawiają wiele do życzenia. Są w zestawieniu jednak i takie pary, które w obu wersjach prezentują okładki całkiem dobre, a jedynie kwestią wrażliwości i poczucia estetyki odbiorcy będzie wybór tej, którą uzna za piękniejszą, bardziej ujmującą.Untitled Banner (22)

Zapraszam Was i namawiam natrętnie do oceniania okładek, zastanawiania się nad tym, które z nich podobają Wam się bardziej, ale przede wszystkim zachęcam do zwracania uwagi na to, w jaki sposób książki, które wybieramy zostały wykonane, czy ilustracje rzeczywiście są utrzymane w klimacie opowieści, której towarzyszą, czy nie są aby jedynie pójściem na łatwiznę ze strony autorów i zastosowaniem sztampowych klisz ilustracyjnych. Warto doceniać wydawnictwa i twórców proponujących coś unikatowego, bardzo autorskiego, pobudzającego wyobraźnię i dającego poczucie, że ilustracje i inne rozwiązania graficzne zastosowane w książce są zupełnie wyjątkowe.

  1. Gosta Knutsson, Filonek Bezogonek Filonki
  2. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego WzgórzaAnie
  3. Eleanor H. Porter, PollyannaPollyanny
  4. Frances Hodgson Burnett, Mała księżniczkaksiężniczki
  5. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogródogrody
  6. Astrid Lindgren, Bracia Lwie Sercebracia
  7. J. R. R. Tolkien, Hobbithobbity
  8. Hans Christian Andersen, BaśnieAnderseny
  9. Juliusz Verne, W 80 dni dookoła światadni 80
  10. Lewis Carroll, Alicja w Krainie CzarówAlicje
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s