Kryminalna jesień / 4 książkowe propozycje na jesienne wieczory

Jesień, jak żadna inna pora roku, sprzyja czytaniu książek. Deszczowe popołudnia i wydłużające się wieczory zachęcają, żeby zaparzyć aromatyczną, owocową herbatę, schrupać kilka korzennych ciasteczek i zatopić się w lekturze po długim dniu w pracy, w szkole, na uczelni. Dobrze dobrana opowieść pozwoli na moment oderwać się od rzeczywistości, nabrać dystansu do codziennych problemów i zgromadzić nieco energii, która jesienną porą, kiedy słońca coraz mniej, jest nam niezwykle potrzebna. Poniżej przygotowałam dla Was cztery kryminalne propozycje książek idealnych na zbliżający się październik. Mam nadzieję, że wśród nich znajdziecie coś dla siebie.

  1. O krok, Henning Mankell

Henning Mankell to już klasyka skandynawskiego kryminału. Po prostu trzeba go znać. O krok to jedna z powieści szwedzkiego pisarza z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Akcja powieści o krok mankellrozpoczyna się w noc świętojańską, kiedy grupa przyjaciół postanawia odegrać w lesie swego rodzaju maskaradę. Po kilku miesiącach od wyjątkowej nocy zostają odnalezione ciała młodych ludzi, każdy z nich otrzymał strzał w głowę. W tym samym czasie ginie również współpracownik Wallandera. Policjantowi przyjdzie rozwiązać skomplikowaną zagadkę, szukać połączeń między obiema sprawami i przede wszystkim – za wszelką cenę odnaleźć mordercę. Dajcie się porwać!

  1. 21:37, Mariusz Czubaj

Za powieść 21:37 Mariusz Czubaj otrzymał w 2009 r. Nagrodę Wielkiego Kalibru, już sam ten fakt to całkiem niezła rekomendacja. Mimo że kryminał, czubaj 21 37który Wam polecam nie jest pierwszej świeżości, warto po niego sięgnąć, jeśli dotąd tego nie zrobiliście. Historia rozpoczyna się odnalezieniem w Warszawie ciał dwóch kleryków. Obaj zostali uduszeni. Szczególne okoliczności zbrodni bada grupa specjalnie powołana do rozwiązania tej sprawy. Na jej czele stoi Rudolf Heinz – profiler, który pojawi się jeszcze w kolejnych książkach Czubaja. Intrygujący główny bohater, tworzenie portretów psychologicznych, zawikłana historia zbrodni to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika krymianłów!

  1. Studio Sex, Liza Marklund

Kryminał nieco inny niż wszystkie, bo pisany z perspektywy głównej bohaterki, która jest dziennikarką. Annika Bengzton pracuje dla jednego ze studio sex marklundsztokholmskich brukowców, kiedy pewnego dnia odbiera tajemniczy telefon z zawiadomieniem o popełnieniu zbrodni. Na jednym z cmentarzy znalezione zostają zwłoki młodej kobiety. Jeżeli Annice uda się przyczynić do rozwiązania sprawy, może to być dla niej wielka szansa na rozwinięcie kariery. Dziennikara postanawia samodzielnie wytropić mordercę, wikła się w szemrane interesy sztokholmskiego półświatka. Czy uda jej się wyjść cało z tej budzącej postrach historii? Sprawdźcie sami.

  1. Mroczny zakątek, Gillian Flynn 

O Mrocznym zakątku pisałam już nieco tutaj. Nie kryłam wówczas uzasadnionych zachwytów więc nie mogłam sobie odmówić zachęcenia Was
do tego fenomenalnego kryminału Gillian Flynn ponownie. 3 stycznia 1985 roku w na jednej z farm w Kansas City w flynn mroczny zakątekstanie Missouri dochodzi do brutalnego morderstwa. Piętnastoletni Ben Day ze szczególnym okrucieństwem zabija swoją matkę, a następnie pozbawia życia również dwie młodsze siostry. Jedynym świadkiem zdarzenia jest najmłodsza z rodzeństwa – Libby Day. To właśnie na nią spadnie „obowiązek” dotarcia do człowieka odpowiedzialnego za dramat jej rodziny. W tle – duża doza ironii autorki dotycząca współczesnej mody na niezdrowe zainteresowanie mordercami oraz niedający się zapomnieć, pełnokrwiści bohaterowie. Majstersztyk!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s