Nie bądź bierny

Grzegorz Sroczyński, Świat się chwieje

Wolność. Równość. Braterstwo. To właśnie tych znamienitych haseł Wielkiej Rewolucji Francuskiej używa Grzegorz Sroczyński do zatytułowania bloków swiat sie chwiejetematycznych konstruujących książkę jego autorstwa. Wokół nich również osadza rozmowy, które prowadzi ze swoimi gośćmi. A osobistości to szalenie interesujące – politycy, filozofowie, ekonomiści, działacze społeczni, biznesmeni oraz intelektualiści szeroko pojęci. Znajdziemy wśród nich Karola Modzelewskiego, Janinę Ochojską, Jerzego Hausnera, Sławomira Sierakowskiego i wielu, wielu innych. Ich słowa splecione z celnymi pytaniami dziennikarza złożą się na Świat się chwieje – zbiór najlepszych wywiadów Grzegorza Sroczyńskiego, wielokrotnie nagradzanego dziennikarza ,,Gazety Wyborczej”. Czytelnik otrzymuje tym samym wybór błyskotliwych, żywych, pulsujących wewnętrznym napięciem rozmów, okraszonych licznymi, często niespodziewanymi, „zwrotami akcji”.

Sroczyński wspina się na wyżyny dziennikarskiego kunsztu. Umiejętnie prowokuje swoich rozmówców do przemyśleń, wytrwale wydobywa z nich odpowiedzi na stawiane pytania i prezentuje postawę iście bezkompromisową. To on nadaje ton prowadzonym wywiadom, buntuje się i kapitalizmnie godzi na ogólnikową mowę-trawę. Spiera się i wielokrotnie nie zgadza z tym, co mówią zaproszeni goście, nie raz grając im w ten sposób na nerwach. Dziennikarzowi leży na sercu dotarcie do prawdy, a jeszcze bardziej – zrozumienie tego, co dzieje się wokół niego. Czytelnik próbuje rozumieć wraz z nim, dlaczego rozwarstwienia społeczne z roku na rok są coraz głębsze, dlaczego w Szwajcarii poważnie myśli się o ustawowym ograniczeniu maksymalnych zarobków prezesów firm albo dlaczego nigdy nie powinniśmy tracić kontaktu z prawdziwym światem, nawet kiedy już zamkniemy się na grodzonym osiedlu, z portierem grzecznie witającym nas już w klatce schodowej.

Diagnoza współczesnego świata, która wyłania się z kart książki Sroczyńskiego bynajmniej nie jest optymistyczna. Polscy intelektualiści kreślą przed czytelnikiem obraz raczej niepokojący, wzywają do głębszej moneyrefleksji nad podejmowanymi decyzjami i uczulają, aby nie pozostawać jedynie biernym obserwatorem rzeczywistości społecznej i politycznej. Świat się chwieje to bowiem w całości pean ku chwale postawy obywatelskiej, nieprzerwanie myślącej, próbującej dostrzegać otaczające nas niesprawiedliwości i podejmującej walkę z nimi. Wywiady Sroczyńskiego angażują czytelnika, prowokują do rewizji własnych poglądów, zastanawiania się nad swoim miejscem w świecie, w kraju i w końcu – w lokalnej społeczności. Piętnują obojętność i zachęcają do aktywnego uczestniczenia w rzeczywistości. I właśnie choćby dla tej porcji refleksji warto sięgnąć po Świat się chwieje. Naprawdę rzadko trafia się tak wartościowa i jednocześnie tak głęboko frapująca lektura. Przeczytajcie koniecznie!

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Nie bądź bierny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s